05
Лютий

Проблеми адміністрування роздрібного акцизу створюють ризики для доходів місцевих бюджетів

Автор  Яворський Олександр, 05.02.2019

Чотири року тому, у 2015 році було запроваджено акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами. Стартувала реформа децентралізації – місцевим бюджетам потрібні були стабільні джерела наповнення.

Неналежне адміністрування роздрібного акцизу на місцях мало наслідком значні недонадходження цього податку і стало підставою для його скасування у 2017 році. Щоправда – тільки для пального.

Для тютюнових виробів законодавець вирішив, що проблеми не існує.

Але одна справа – не помічати проблему, інша – динаміка надходжень, вона красномовна і водночас дуже тривожна.

Значна частина коштів не потрапляє до місцевих бюджетів. Податок не платять майже в кожному другому випадку кінцевої реалізації сигарет.

З урахуванням суттєвого щорічного зростання податків на тютюнові вироби (мінімальний акциз виріс більш ніж удвічі за 4 роки), та цін на них (приблизна середня вартість виросла з 15 грн. до 29 грн., за даними Держстату), місцеві бюджети повинні були б отримати у 2018 році 4,3 млрд. грн.

Проте у 2018 році місцеві бюджети отримали лише 2,4 млрд. грн, що становить 55% від розрахункових надходжень.

Це можна було б пояснити зростанням нелегальної торгівлі, але майже 2 млрд. грн. ненадходжень і кілька відсотків зростання нелегального ринку – це не співставні цифри.

З 2015 року обсяг податку, що мав бути сплачений, невпинно зменшуються.

Згідно з розрахунками за даними ДФС та Державної служби статистики, якщо у 2015 році роздрібний з тютюну сплачувався у 71 % випадків, то у 2018 році лише у 55%.

З року в рік прослідковується тенденція на подальше зменшення рівня сплат. ДФС не вдається проконтролювати 80 тисяч точок роздрібного продажу. Неналежне адміністрування – вірний шлях до зростання тіньового сегменту.

Питання однакових умов оподаткування – це питання конкуренції в бізнесі. Воно хвилює як мережевих операторів у роздробі, так і свідомих законослухняних представників малого та середнього бізнесу у регіонах.

До того ж, Україна має зобов'язання щодо імплементації європейських директив у сфері акцизного оподаткування тютюнових виробів – у тих документах роздрібний акциз відсутній навіть як поняття.

Скасування акцизного податку з роздрібної торгівлі тютюновими виробами у 2019 році – вже не тема для обговорення. Це – необхідність ліквідації поширеної схеми мінімізації податків.